صفحه ها
دسته
وبــلاگهام در بلاگــفا
لیــنک ویژه دانلود موسـقی
دست نوشته های تنهایی من
لینکهای دوستان
ترفند
دلتنگی من غم تنهایی
قالب های بلاگفا
عکسها
موسقی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 315505
تعداد نوشته ها : 205
تعداد نظرات : 62
Rss
طراح قالب

بادوام ترین خودرو در ایران چیست؟

ماکسیما

طی آخرین ارزیابی‌های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و بر اساس آزمون دوامی که این شرکت از چهار مدل خودرو سواری در زمستان سال گذشته به عمل آورد،

 ماکسیما بهترین خودرو ارزیابی شد و به همراه پژو405 تولیدی سایت خراسان در سطح کیفی خیلی خوب قرار گرفتند.

به گزارش سایت جهان،‌ بر اساس این ارزیابی که در سه ماهه چهارم سال گذشته به عمل آمده، چهار مدل خودرو سواری تحت آزمون قرار گرفتند که دو مدل از آن‌ها در سطح کیفی خیلی خوب و دو مدل نیز در سطح کیفی حداقل قابل قبول قرار گرفتند.

در این میان ماکسیما بدون داشتن ایراد ایمنی، عملکردی، اساسی و قابل توجه، با کیفیت‌ترین خودرو این دوره بوده است و به همراه پژو405 تولیدی سایت خراسان در سطح کیفی خیلی خوب قرار گرفت.

پژو405 تولیدی سایت خراسان نیز ایرادات ایمنی، عملکردی و اساسی نداشت، ولی دارای سه ایراد قابل توجه بود.

همچنین خودروهای پژو 405 تولیدی سایت تهران ایران خودرو با اکتساب یک ایراد ایمنی، یک ایراد اساسی و سه ایراد قابل توجه و پژو پارس با اکتساب یک ایراد ایمنی، دو ایراد اساسی و چهار ایراد قابل توجه در سطح حداقل قابل قبول قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آزمون دوامی نیز که در پاییز سال گذشته انجام شده بود، خودروهای هیوندا ورنا و ریو بدون داشتن ایرادات ایمنی، عملکردی و اساسی و با اکتساب تنها یک ایراد قابل توجه در سطح خیلی خوب بوده و با کیفیت‌ترین خودروهای دوره محسوب شده بودند.

خودروهای پژو پارس خراسان با داشتن دو ایراد اساسی و یک ایراد قابل توجه و سایپا 141 با داشتن یک ایراد اساسی و پنج ایراد قابل توجه در سطح خوب قرار گرفته بودند.

البته شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران خودروی ون نارون را نیز در گروه سواری طبقه‌بندی کرده بود که این خودرو با اکتساب یک ایراد ایمنی و 12 ایراد قابل توجه در سطح حداقل قابل قبول قرار گرفت.

گفتنی است در این آزمون، خودروها طی 20 هزار کیلومتر تحت آزمون دوام قرار می‌گیرند.

پنج شنبه سی یکم 2 1388
به گزارش ایسنا ، وزیر ارتباطات در چهارمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات که در محل مرکز تحقیقات مخابرات برگزار شد، با توجه به هفته‌ دولت به پیشینه‌ مخابرات در ایران اشاره و به بیان برخی از پیشرفت‌های این حوزه در بعد از انقلاب و به ویژه در سه سال روی آمدن دولت نهم پرداخت.
به گفته‌ او مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان پایه‌گذار تحولات چشم‌گیر حوزه‌ مخابرات در بعد از سال‌های جنگ تحمیلی زمانی وارد عرصه شد که تکنولوژی‌های جدید در زمانی مناسب وارد کشور شدند اما با توجه به نیازهایی که در جامعه وجود داشت نرخ رشد آهسته‌یی را شاهد بودیم.
وی گفت: تلفن همراه در سال 1373 همزمان با کشورهای منطقه وارد ایران شد اما تا سال 1379 حدود چند صد شماره در اختیار متقاضیان قرار گرفت و در سال 84 این نرخ به حدود 7 میلیون شماره رسید، در صورتی که کشورهای دیگر پیشرفت بهتری داشتند؛ اینترنت نیز در سال 71 به کشور وارد شد و در شهریورماه 84 به ضریف نفوذ 10 درصد رسید. تلفن ثابت هم تا سال 75 -76 با پنج تا شش میلیون دایری به 18 میلیون شماره در سال 84 رسید.
او خاطر نشان کرد: در سه ساله‌ اخیر با مدیریت مسایل گذشته همچون تولید تجهیزات در داخل کشور دولت راهکاری ارایه داد آنچنان که راه توسعه و تحقیق باز باشد؛ در این خصوص مهمترین قرارداد به مبلغ 168 میلیارد تومان برای تولید تجهیزات سیار با ظرفیت شش میلیون با شرکت‌های داخلی بسته شد.
سلیمانی به 200 قلم جنس که ورود آن‌ها به گمرک بعد از تایید نمونه ممنوع شد اشاره کرد و افزود: برای توسعه با مدیریت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی در حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به نقاط مثبتی رسیدیم که در مجموع بیش از 65 میلیون تلفن همراه و ثابت در کشور وجود دارد. همچنین از نظر پوشش روستاها بیش از 53 هزار روستا دارای ارتباط هستند که از این لحاظ ارایه تلفن همراه و ثابت به روز شده است و در سال آینده روستاهای 20 خانواری نیز در شبکه‌ی ارتباطی تلفن قرار خواهند گرفت.
وی ظرفیت تلفن ثابت را اشباع شده خواند و تصریح کرد: از نظر خانواری، بالای 150 درصد ضریب نفوذ تلفن ثابت داریم؛ ضریب نفوذ تلفن همراه نیز 58 درصد است که همچنان برای کار جا دارد.
او با اعلام آمادگی مبنی بر این که وزارت‌خانه برای همکاری با پاسخ دادن به درخواست شرکت‌ها و نهادها مبنی بر افزایش پهنای باند و فیبرکشی آماده است خاطر نشان کرد: اگر از نظر نرخ رشد در فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات به ایران نگاه کنیم، جزء 6 یا 6 کشور اول دنیا بر مبنای عملکرد سه ساله‌ پیشین هستیم اما تا نقطه‌ مطلوب فاصله داریم.
وی از پروژ‌ه‌ وایمکس که در سطح هر استان با سه اپراتور فعال می‌شود به عنوان یکی از تدابیر آینده‌ حوزه ICT کشور نام برد و اظهار کرد: اسناد مناقصه‌ این پروژه‌ در 800 مورد فروخته شده و در مرحله برگزاری مزایده در یکی دو ماه آینده است که امیدواریم اوایل سال میلادی یا شمسی آینده این سرویس در اختیار مردم و حداقل در مراکز استان‌ها قرار گیرد.
به گفته‌ سلیمانی ورود به NGN که بستر ارایه پهنای باند وسیع را فراهم می‌کند همچنین توسعه ADSL که با مشارکت شرکت‌های مخابراتی ظرف یک سال آینده بیش از سه تا چهار میلیون پورت پرسرعت را در اختیار متقاضیان می‌گذارد و همچنین اپراتور سوم که می‌تواند امکانات وسیعی را ارایه دهد به نحوی که اوایل سال 87 شاید بتوانند سیم‌کارت ارایه کند، از دیگر تدابیر حوزه‌ی ICT در آینده تهران خواهد بود.
او با بیان این که در حال حاضر 80 هزار کیلومتر فیبر نوری در کشور داریم، خاطر نشان کرد: ایجاد و تقویت شبکه‌ی ملی داده که فراز و نشیب‌های زیادی داشته اما وارد مراحل اجرایی شده است از نظر زیرساختی حرکت جهشی خواهد داشت که در هر استان ابلاغ شده است تا اطلاعات استانی را با سرعت قابل توجه از طریق این شبکه جابه‌جا کنند.
دوشنبه سوم 1 1388
به نقل از shacknews، پس از عرضه چهارمین بخش بازی Call of Duty موسوم به Modern Warfare که برای رایانه و دو کنسول PS3 و Xbox360 عرضه شد شرکت سازنده قصد دارد با همکاری Activision طراحی بازی تازه ای را آغاز کند.
اگر چه دو طرف از افشای هرگونه جزییات در مورد بازی جدید خودداری می کننداما برخی منابع خبری نزدیک به این دو شرکت معتقدند بازی جدید در عین بهره مندی از ویژگی های جنگی ساختاری علمی تخیلی خواهد داشت و در داستان آن در جهان آینده اتفاق خواهد افتاد.
قسمت های محبوب بازی Call of Duty عمدتا مربوط به دوران جنگ جهانی دوم بوده اند و در آن کاربر با بر عهده گرفتن نقش یک سرباز روس باید تلاش می کرد نیروهای آلمانی را در جبهه های مختلف عقب براند
دوشنبه سوم 1 1388
چرا کوسه ماهی دارای چند ردیف دندان می باشد در حالیکه انسان این گونه نیست؟
به گزارش گروه ترجمه سلامت نیوز،گفته شده که یک ژن ساده مسئول بروز این وضعیت است یعنی مانع از شکل گیری دندان اضافی در گونه های خاص می شود. دانشمندان منجر به تولید مثل موشهایی فاقد این ژن شدند و در نتیجه دندانهای اضافی بعد از اولین دندان آسیاب شان شکل گرفت. (مشابه دندانهای ثانوی کوسه ماهی و سایر غیر پستانداران).

اگر دانشمندان دقیقا بتوانند آنچه باعث رشد  و پیدایش دندان جدید می شود را شناسایی کنند ، امکان تغییر روند رشد دندان در ابتدای زندگی و در بزرگسالی نیز تکرار می شود.

به گفته مرکز دندانپزشکی دانشگاه کالیفرنیا کشف این روند امر بسیار جالبی خواهد بود. اما امر اعجاب انگیزی که در تحقیق انجام شده رویت شد این بود که موش های فاقد این ژن دچار شکاف کام شدیدی بودند که منجر به مرگ شان می شد. بنابر این بهتر است فراموش نشود که این ژن نقش حائز اهمیتی در پیشگیری از بروز این نقص مادرزادی ایفا می کند.دندانها مدتها بعد از تولد نوزاد قابل رویت می شود اما شکل گیری آنها از همان ابتدای رشد جنین شروع شده است. این دندانها به تدریج از بافت زخیم و عمقی فک به سمت لایه های سطحی تری به نام تیغه فک حرکت می کند . این تیغه بافتی از لثه است که اپیتلیوم نامیده می شود. دانشمندان برای مدت ها تصور می کردند که علامت شکل گیری دندان در همین بافت قرار دارد در حالیکه امروز کشف شده که تمام این عملکرد در لایه عمقی لثه اتفاق می افتد. دراین بافت عمقی ژن مورد بحث با همکاری دو ژن دیگر مسئولیت رشد دندانها در محل صحیح را به عهده دارند و منجر به قرار گرفتن دندان در یک ردیف می شود.
دوشنبه سوم 1 1388
ترکیب ضد ویروسی این ژل GML یا گلیسرول مونولورات می باشد. اخیرا این ترکیب توسط سازمان غذا و دارو به عنوان ترکیب آرایشی و دارویی تصویب شده است. نتایج این تحقیق بسیار امیدوار کننده می باشد. یافته شگفت انگیز در راستای تحقیق حاکی است که ترکیب GML باعث بلوک شدن HIV می شود و جزئیات این عملکرد به این صورت است که اصولا ویروس بعد از وارد شدن به بدن به کمک سیستم ایمنی خود بدن شروع به ایجاد یک پایگاه می کند. دستگاه ایمنی در پاسخ به ویروس از سلولهای T استفاده می کند.

سلولهای T نوعی از سلولهای سفید خونی است که ویروس آنها را عفونی می کند و از این نقطه عفونت شروع می شود. در حالیکه بدون استفاده از سلولهای T ویروس تاثیر و کنترل خود را از دست می دهد. در این جا ژل مزبور پاسخ سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار داده و با ایجاد وقفه در روند پاسخ ایمنی از پخش شدن ویروس در بدن جلوگیری می کند. به نظر دانشمندان اگر از همان ابتدای ورود ویروس شیوه پاسخ ایمنی کنترل و تنظیم شود امکان انتقال جنسی ویروس از بین می رود. GML  در شیر پستان وجود دارد و در بسیاری از محصولات آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات اخیر نشان می دهد که این ترکیب گونه های متنوعی از ویروس ها از جمله عفونت های قارچی واژن و سایر بیماری های منتقله در آمیزش جنسی را از بین می برد. این ترکیب قرار است به عنوان یک افزودنی به تامپون(نوار بهداشتی) اضافه شود زیرا می تواند مانع از رشد باکتری ها شود. در حین آزمایش این ترکیب در میمون ها GML  با محلول گرم KY ترکیب شده و در محل واژن استفاده شده است. با تمام این توصیفات هنوز راجع به استفاده طولانی مدت این دارو و تاثیر آن در انسان جای بحث و مطالعه ببیشتری هست.
دوشنبه سوم 1 1388
 دماسنج‌های نواری دوفلزی مارپیچی بیش از 200 سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و امروزه به شکل دماسنج‌های خانگی معمول و دماسنج‌های مورد استفاده در ابزارهای آشپزی دیده می‌شوند. حال گروهی از محققان به رهبری هائو هی از دانشگاه ملی تایوان، با ایجاد یک ساختار دو جزئی متشکل از نانوتسمه‌های ZnO و بنزونیتریل پلیمریزه شده توسط پلاسما، این ایده را به مقیاس نانو آورده‌اند.
این ابزار از روش جدید خواندن دما بهره می‌برد که بر تغییرات جریان الکتریکی عبوری از بخش دوجزئی و محل اتصال مبتنی است. از روش‌های خواندن مختلفی همچون شکست تابش لیزر، تداخل‌سنجی، پیزورزیستیو، پیزوالکتریک، ظرفیت خازنی، و ترانزیستورهای اثر میدان برای تشخیص خم‌شدگی بخش دو جزئی استفاده شده است‌ اما این روش‌ها به طور معمول یا شامل مراحل پیچیده ساخت بوده و یا تنظیمات اُپتیکی زمان‌بری را می‌طلبند.
هوا هی می‌گوید: حسگر دمایی جدید، به دلیل ساخت نسبتاً آسان و اندازه‌گیری دما از طریق خواندن مستقیم جریان الکتریکی، کاندیدای بسیار خوبی برای کلیدزنی دمایی و تشخیص ماشه‌ای ( "triggered detection ") است. ما بر این باوریم درک تئوری و تجربی که در این مطالعه حاصل شده است، می‌تواند ساخت حسگرها وکلیدها را در مقیاس نانو برای کاربردهایی همچون کنترل دما در نانوالکترونیک و روبش نانودمایی تسهیل کند.
معماری این ابزار برای تصویربرداری یا کلیدزنی دمایی به شکلی آرایه‌مند مناسب است. به علاوه، با عوض کردن لایه حساس در این ابزار، می‌توان از این فناوری برای ساخت حسگرهای زیستی و شیمیایی بسیار حساس بهره برد.
این پژوهش نتیجه همکاری میان دانشگاه ملی تایوان و مؤسسه فناوری جرجیا در آمریکاست.
نتایج این تحقیق در مجله Nanotechnology منتشر شده است.
دوشنبه سوم 1 1388
«سید محمد جهرمی» صبح امروز در اختتامیه چهارمین جشنواره ملی کارآفرینی با بیان این مطلب افزود: «کارآفرینی از ابتدا همراه بشر بوده است و در کنار آن نوآوری، خلاقیت و ریسک‌پذیری از ویژگی‌های آن به شمار می‌آید.»

وی ادامه داد: «اما این موضوع در عصر حاضر به عنوان یک پدیده جدید در دنیا مطرح شده است و اگر در گذشته بحث مدیریت مطرح بود، امروز با توجه به فرصت‌های محیطی، برنامه‌ریزی برای استفاده صحیح از فرصت‌ها و نوآوری‌ برای ایجاد فرصت کارآفرینی مطرح است.» 

جهرمی لازمه تحقق کارآفرینی در افراد را، شامل سه مولفه دانست و گفت: «دانش فرصت‌شناسی و استفاده صحیح از فرصت‌ها برای رسیدن به هدف‌های فردی و سازمانی در کنار مهارت تحقق نوآوری و ریسک‌پذیری می‌تواند زمینه‌های کارآفرینی را فراهم کند.»

وی انگیزه را دیگر عامل کشش افراد به سوی کارآفرینی معرفی کرد و اظهار داشت: «انگیزه در کنار مهارت و دانش موجب پیشرفت و به وجود آمدن خلاقیت در افراد برای کارآفرینی می‌شود.»

در چهارمین جشنواره ملی کارآفرینی، «ابوالفضل جوکار» مدیرمسوول انتشارات «گاج» به دلیل کارآفرینی در ایجاد سیستم نوین آموزشی در تالیف کتاب‌های آموزشی به زبان ساده و نوآوری در زمینه ارایه مطالب در حوزه‌های مختلف آموزشی، رتبه سوم بخش خدمات را از آن خود کرد. انتشارات گاج به طور مستقیم برای بیش از 500 نفر و غیرمستقیم برای حدود 14 هزار نفر شغل ایجاد کرده است.

همچنین «عیسی خندان» مدیر مجتمع مطبوعات تخصصی، به دلیل اعزام کتاب‌فروشی‌های سیار به30 استان کشور برای بهره‌مند شدن نوجوانان و جوانان از مطالعه کتاب‌های تخصصی، به عنوان طراح برگزیده این جشنواره انتخاب شد.

چهارمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر با هدف ترویج فرهنگ کارآفرینی، ارتقای خلاقیت، نوآوری و بهره وری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عصر امروز (18اسفند ماه) به کار خود پایان داد.
يکشنبه دوم 1 1388
علی محمد سلطانی در یک نشست خبری فناوری نانو را یک فناوری کلیدی دانست و افزود:‌ ستاد فناوری نانو در 7 حوزه ترویج و آموزش عمومی،‌ توسعه منابع انسانی، زیرساخت‌های توسعه فناوری نانو، انتقال فناوری از دانشگاه به صنعت، ارتباطات بین‌المللی، حمایت از شرکت‌های سرمایه‌گذار، ارزیابی برنامه‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد نانو و تهیه و تصویب برنامه‌های کوتاه مدت در چارچوب برنامه 10 ساله فعالیت می‌کند.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های ملی فناوری نانو در 22 تا 24 مهر خاطرنشان کرد: ‌آشنایی با توانمندی‌های موجود کشور، گسترش درک عمومی نسبت به فناوری نانو، افزایش تعامل میان واحدهای فعال و جذب سرمایه و تسهیل در انغقاد قراردادهای انتقال فناوری از عمده اهداف این نمایشگاه هستند.
مدیر دبیرخانه ستاد فناوری نانو ادامه داد: در این نمایشگاه دانشگاه‌ها 15 غرفه، پژوهشگاه‌ها 6 غرفه، آزمایشگاه‌ها 9 غرفه، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری 11 غرفه و شرکت‌ها نیز 50 غرفه دارند.
وی افزود: در کنار این نمایشگاه نشست بین‌المللی فناوری نانو با حضور مسئولان فناوری نانو کشورهای تایلند، هند، کره جنوبی، مالزی و موسسه استاندارد جهانی، نشست مدیران شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و نشست مدیران شرکت‌های فناوری نانو برگزار می‌شود.
سلطانی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی گفت: در روز اختتامیه این نمایشگاه، جشنواره برترین‌های نانو فناوری برگزار می‌شود.
وی با اشاره به پیشرفت‌ کشور در زمینه فناوری نانو گفت: تاکنون در کشور 20 محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید شده که از این تعداد 9 محصول وارد بازار شده است.
يکشنبه دوم 1 1388

با بیان این که تولید آزمایشگاهی چنین غبارهای هوشمندی با استفاده از نانو فلک‌ها برای نخستین بار انجام شده است، خاطرنشان کرد: غبارهای هوشمند موادی در مقیاس نانو هستند که می‌توانند به صورت ذاتی نسبت به محرک‌ها و فعل و انفعالات محیطی عکس العمل خاصی بروز دهند. نمونه چنین ساختارهایی با عملکرد الکترونیکی که قادر است اطلاعات محیطی را جمع‌آوری کرده و به مرکز انتقال دهند در خارج ساخته شده ‌اما نوع شیمیایی آن برای اولین بار توسط محققان این طرح ساخته شده است.

وی با بیان این که چند سالی است در زمینه نانومواد و مواد هوشمند از جمله تهیه نانوکامپوزیت‌های پلیمری رسانای مغناطیسی، نانو الیاف مغناطیسی، نانو ذرات جاذب امواج الکترومغناطیس، حسگرهای هوشمند و پلیمرهای هوشمند زیستی فعالیت می‌کند، خاطرنشان کرد: غبارهای هوشمند باید دو خصوصیت مهم را داشته باشند؛ اولا این که آنقدر سبک و ریز باشند که بتوانند به راحتی در فضا معلق بمانند و دوم این که دارای خصوصیت هوشمندی و عکس‌العمل خودکار نسبت به محرک‌های محیطی باشند.

دکتر حسینی با اشاره به این که در ساخت غبارهای هوشمند در این طرح از موادی موسوم به نانوفلک استفاده شده است، خاطرنشان کرد: از آن جا که ماندگاری ذرات کروی شکل در فضا کم است؛ لذا در تهیه غبار هوشمند از نانوفلک استفاده شده است. نانوفلک‌ها(نانوپرک‌ها) نانوساختارهایی نامنظم به شکل پرک هستند که به دلیل وزن ناچیز و ساختار فیزیکی خاص قادرند برای مدت زمانی قابل توجه به صورت معلق در هوا باقی بمانند در حالی که سایر نانوساختارها نظیر ریزکره‌ها که در فاز مایع معلق هستند، در فاز گازی چنین قابلیتی را ندارند.

این پژوهشگر با بیان این که غبارهایی هوشمند با توانایی ماندگاری طولانی مدت در هوا به عنوان حسگر، جاذب، موقعیت‌یاب و موارد مشابه قابل استفاده هستند، تصریح کرد: پس از انتخاب نانوذرات در اشکال پرک مانند که تولید آنها بسیار پیچیده، ظریف و سخت است، نهایتا چند نمونه از این ذرات با پایه‌های پلیمری و کربنی تولید کردیم. در ادامه، اولین کاری که باید انجام می‌دادیم، یافتن موادی با خواص هوشمندی بود که با استفاده از تجربیات سال‌های گذشته در زمینه حسگرهای هوشمند ابتدا پودر و غبارهای بسیار ریز از این مواد را تولید کرده و سپس بر هم کنش آنها را در فاز گازی در ابعاد نانو با بخارات و گازهای سمی مورد مطالعه قرار دادیم.

وی با اشاره به این‌که یکی از مشکلات موجود، سنگینی و حجم زیاد پلیمرها بود، اضافه کرد: تهیه پلیمرها و کامپوزیت‌های آنها در ابعاد نانو بسیار سخت است و از طرفی نانوکامپوزیت‌های پلیمری آنها نیز ماندگاری خوبی در فضا به دلیل دانسیته بالا ندارند؛ لذا تولید نانو حفره‌ها و نانوفلک آنها مورد توجه قرار گرفت. از این رو به سمت استفاده از نانوذرات رفتیم تا ترکیباتی با حداقل اندازه و سبک تولید شود و قادر باشد به راحتی در فضا پخش شوند.

این پژوهشگر با بیان این‌که پس از آزمایشات مختلف مدت سقوط غبارها به بیش از یک متر بر ثانیه رسید، عنوان کرد: در این پروژه سعی کردیم از سبکی و شکل فیزیکی برف در فضا ایده بگیریم زیرا برف ذرات درشتی داشته و هنگام فرود به زمین بسیار آرام حرکت می‌کند؛ بنابراین سعی کردیم غبارهای برف مانند در ابعاد بسیار کوچک تولید کنیم، چرا که جابه جایی آسان از دیگر اهداف ما بود تا بتواند در مسیر جریان باد و هوا قرار گیرد.

دکتر حسینی با بیان این‌که نیاز به استفاده از مواد هوشمند در حال گسترش است، توضیح داد: شناسایی، خنثی سازی و دفع مواد شیمیایی از سایر کاربردهای غبارهای هوشمند است، به طوری که آلاینده‌های شیمیایی و سمی که از کارخانه‌ها ساطع شده و یا حتی گازهای سمی که توسط دشمن به عنوان گازهای جنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند توسط این غبارها، شناسایی، خنثی و دفع شود. با توجه به اینکه این غبارات در نزدیکی سطح زمین قرار دارد و گازهای شیمیایی نیز به علت سنگینی در همین سطح از زمین قرار دارند، کارآیی بالایی خواهند داشت. از طرفی با توجه به اینکه می‌توان این ترکیبات را در فضا به طور معلق نگه داشت، از آن می‌توان به عنوان سپرامنیتی منطقه نسبت به گازهای سمی و خطرناک استفاده کرد؛ بنابراین می‌توان مناطق استراتژیک خاص و نظامی را به وسیله غبارهای هوشمند با ایجاد یک سپرامنیتی مناسب محافظت کرد.

این پژوهشگر خاطر نشان کرد: غبارهای هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از آزادسازی در جریان باد قرار گرفته و به سهولت در محیط پراکنده ‌شده و پس از جذب آلاینده‌ها و خنثی کردن آنها ته نشین می‌گردند. در صددیم در آینده این غبارها پس از جذب آلاینده‌ها و از بین بردن آنها، قابلیت بازگشت به چرخه را داشته باشند، از جمله این آلاینده‌ها می‌توان به گازهایی با پایه گوگردی، نیتروژنه، حشره‌کش‌ها و سموم کشاورزی اشاره کرد که در حال توسعه به سموم و گازهای مخرب جنگی می‌باشند.

وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: این نوع غبارها علاوه بر توانایی جمع‌آوری و انتقال اطلاعات می‌توانند به عنوان جاذب در مقیاس وسیع‌تر جذب آلودگی‌های محیطی و پالایش مناطق آلوده سمی و خطرناک نیز استفاده شوند؛ بنابراین، اطلاعات جمع‌آوری شده توسط آنها ارزش بسیاری برای سازمان‌هایی نظیر محیط زیست، منابع طبیعی، هواشناسی، وزارت کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی دارد.

دکتر حسینی اظهارکرد: نانو مواد در غبارهای هوشمند بر اساس کاربردی که برای آنها تعریف شده، متفاوت خواهد بود به عنوان مثال از نوعی پلیمر جاذب هیدروژل مانند پلی‌هیدروکسامیک اسید برای جمع‌آوری اطلاعات دمایی، رطوبتی و از پلی‌انهای مزدوج برای سموم گوگردی و نیتره استفاده شده است. در حال حاضر نیز در حال بررسی و مطالعه نوعی نانوحفره کربنی برای جذب گازها و عوامل شیمیایی هستیم.

وی با بیان این‌که سال 2000 تا 2010 را دهه «نانو» و توسعه کاربردی آن نامگذاری کرده‌اند، توضیح داد: کشورهای پیشرفته قبل از این دهه، دپارتمان‌های نانومواد خود را در دانشگاه‌ها تاسیس کرده و با صرف هزینه‌های بالا به استقبال آن رفته و در حال حاضر نیز در حال برداشت محصولات خود می‌باشند. در حالی که در ایران هنوز این اتفاق نیافتاده است و گروه‌های علمی نانو بسیار ضعیف، محدود و پراکنده مدیریت می‌شوند ‌به طوری که کار مشخص و با برنامه‌ای را دنبال نمی‌کنند و مدیریت کارآمدی در آن وجود ندارد.

دکتر حسینی اظهار کرد: از سال 2005 به بعد بسیاری از دانشگاه‌ها پیش‌بینی کردند که در آینده یکی از کاربردهای نانو به سمت تولید مواد هوشمند پیش خواهد رفت و دانشگاه‌های قدرتمند در دنیا مانند کانادا، آمریکا و ژاپن دپارتمان‌های مواد هوشمند خود را کنار دپارتمان‌های نانو تاسیس کردند و سایر کشورها نیز در حال انجام اقدامات مشابه هستند ولی متاسفانه در کشور ما به دلیل همان ضعف مدیریتی هنوز تلاشی در این زمینه انجام نشده است.

وی در پایان با بیان این که غبارات هوشمند، سر آغاز راهی بزرگ و انقلابی نوین در نانو فن‌آوری خواهد بود، ابراز امیدواری کرد با توجه و سرمایه‌گذاری بیش از پیش در فن‌آوری نانو، در سال‌های آینده، شاهد موفقیت‌های فزاینده محققان ایرانی در این عرصه باشـیم

يکشنبه دوم 1 1388
ماهواره چـــــــین
ژانگ ژیانگ، نماینده پروژه‌های مأموریت‌های فضایی چین گفت: در سال جدید میلادی (2009) چین 15یا 16ماهواره مختلف به فضا پرتاب خواهد کرد.
وی ادامه داد: هم اکنون بحران مالی همه دنیا را فرا گرفته اما این موضوع هیچ تأثیری بر روی فعالیت‌های فضایی چین نداشته است، به طوری که علاوه بر پرتاب این ماهواره‌ها در سال جاری، چین 3 فضاپیمای دیگر را برای انجام پروژه‌های فضایی آماده کرده است.
وی افزود: این برای اولین بار است که کشوری در طی یکسال کار طراحی و ساخت 3 فضاپیما را به پایان می‌رساند.
به گزارش شین‌هوآ، چین در سال 2010 اولین ایستگاه فضایی خود را به فضا می‌فرستد. در سال 2011 میلادی نیز دو فضاپیما را به فضا پرتاب خواهد.

يکشنبه دوم 1 1388
X